fbpx

Raundi i dytë, Reka: Nuk bëjmë pazar me votat e shqiptarëve

Dy partitë opozitare shqiptare marrin të gjithë vëmendjen e opinionit, në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve presidenciale. Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa që në rrethin e parë mbështetën kandidatin Blerim Reka, i cili mori rreth 80 mijë vota, së shpejti do të vendosin për hapin e ardhshëm, gjegjësisht se ku do ta drejtojnë elektoratin e tyre më 5 maj. Siç mëson Alsat, gjatë ditës pritet takim mes dy liderëve, Sela dhe Kasami, bashkë me kandidatin që garoi në rrethin e parë, Blerim Reka, pikërisht për të marrë një vendim. Jozyrtarisht, dy liderët dhe Reka janë të ftuar në takim edhe nga kreu i LSDM-së Zoran Zaev, për t’ju kërkuar mbështetje për kandidatin e shumicës Stevo Pendarovski. Përmes një qëndrimi në rrjetet sociale, Reka thotë se nuk do të ndikojë në vendimin e qytetarëve në zgjedhje por fton në dalje masive në votime.

 … nuk do të lejoj tregtinë me vota. As unë, e askush tjetër nuk jemi shit-blerës të votave tuaja, prandaj as nuk kemi të drejtë të ndikojmë në atë se për kë duhet të votoni këtë të diele. Prandaj, duke i qëndruar besnik këtij parimi, ju siguroj që nuk ka pas as takime, as komunikim, as me kundër-kandidatët e as me liderët partiak të tyre, lidhur me thirrjen e mundshme të qytetarëve për të votuar këtë ose atë kandidat presidencial. Unë mund vetëm të ju apeloj, që me 5 maj, të dilni sa më masivisht në vend-votime dhe ta shpëtoni procesin Euro- Atlantik.”- theksoi Blerim Reka

Zyrtarisht, Aleanca për Shqiptarët gjatë pasdites do të mbledhë organet e partisë për të diskutuar hapin e ardhshëm. Vendimi eventual pritet të shqiptohet menjëherë pas mbledhjes. Lëvizja Besa tashmë publikisht pranon se ka vendosur që të ftojë qytetarët të votojnë sipas bindjes së tyre, për të cilën gjë thonë se kanë koordinim edhe me Aleancën për Shqiptarët.

Në asnjë moment ne si parti politike nuk do të bëjmë thirrje për bojkot të zgjedhjeve por do të lejojmë që qytetarët ta shprehin bindjen e tyre të lirë. (Pyetje) Dhe jeni të koordinuar me Aleancën për Shqiptarët lidhur me këtë vendim? Absolutisht që të gjitha qëndrimet politike janë marrë në koordinim, jo vetëm me Aleancën për Shqiptarët por edhe me kandidatin presidencial.”- u shpreh Arianit Hoxha, Lëvizja Besa

Pas rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale dhe pas diferencës shumë të vogël mes dy kandidatëve Pendarovskit dhe Siljanovskës, ata filluan garën se cili do të arrijë të përvetësojë votuesit e Rekës. Partitë të cilat qëndrojnë pas tyre nga të dyja blloqet, pretendojnë për ngjashmëri mes programit të kandidatit të tyre dhe të Rekës.

Edhe ai fliste për drejtësi ashtu siç fliste edhe Siljanovska kurse e di se të gjithë duan që kjo qeveri të bie sepse votuan për kandidat që vinte nga opozita. Për këtë mendoj se Siljanovska është zgjedhja e duhur për ta votuar në rrethin e dytë dhe I ftoj ta lexojnë programin e saj dhe të shohin se dëshirën e përbashkët për drejtësi e gjen te të gjithë ata që votuan për të dhe për Rekën.”- tha Aleksandër Nikollovski, VMRO-DPMNE

“Edhe gjatë fushatës së rrethit të parë, edhe komunikimet që ka pasur z. Reka, nuk kanë dallim nga koncepti i kandidatit Stevo Pendarovski, se në çfarë drejtimi duhet të lëvizë shteti, anëtarësimi në NATO dhe anëtarësimi në BE.”- pohoi Edmond Ademi, LSDM

Pothuajse të gjitha partitë politike besojnë se në rrethin e dytë do të rritet dalja e qytetarëve në votime, me çka, arritja e censusit nuk do të jetë problem.

Fatlume Dervishi