fbpx

Ilaçi më i fuqishëm për organizimin tuaj

Kjo bimë është një nga erëzat më të mira, pasi shëron probleme të ndryshme shëndetësore.

Shafrani i Indisë është një bimë barishtore me origjinë nga Azia Jugore dhe i përket familjes së xhenxhefilit.

Nga rrënjët e saj krijohen erëzat me ngjyrë të artë. Ajo është plot me vitamina dhe minerale. Shafrani i pazier ka një shije të fortë, të dheut, dhe me rastin e gatimit si një shtojcë në gjellë ka një shije të hidhur.

Xhenxhefili mbron mëlçinë, përmirëson sistemin e tretjes, ka përbërës antiiflamator dhe antioksidues, pastron dhe forcon gjakun, heq dhimbjet menstruale, forcon sistemin e imunitetit.

Po ashtu, ka ndikim pozitiv në stomak, lëkurën problematike, ndihmon kundër fryrjes dhe diabetit, përmirëson punën e trurit, stimulon punën e mitrës dhe mund të përdoret si preventivë në terapinë për kancer, HIV, artirit, alergjitë e ndryshme dhe sëmundjen Alzheimer.