fbpx

Kriza e Venezuelës: Dhjetra të plagosur në përleshjet në Karakas

Vazhdojnë tensionet e mëdha në Venezuelë.

Një grua u qëllua për vdekje dhe dhjetëra të plagosur në kryeqytetin Venezuelë Caracas të mërkurën, në përleshjet midis mbështetësve të opozitës dhe forcave pro-qeveritare.

Ushtria mes gazetarëve rivalë u shkarkuan gazin e derdhur dhe kanalet e ujit.

Udhëheqësi i opozitës Juan Guaido u bëri thirrje atyre që janë përgjegjës për vdekjen e një gruaje 27 vjeçare.

Ndërkohë, Guaidó bëri thirrje për një seri grevash për ta detyruar Presidentin Nikolas Maduro të heqë dorë nga fuqia, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Ai u kërkoi të punësuarve publikë të veprojnë të enjten, duke thënë se ndërprerjet do të çonin në një grevë të përgjithshme.

Guaido në janar deklaroi veten si udhëheqës i përkohshëm i Venezuelës dhe ai u njoh nga më shumë se 50 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe shumicën e vendeve të Amerikës Latine.

Por, Maduro – i cili mbështetet nga Rusia, Kina dhe udhëheqësit e ushtrisë së Venezuelës – ka refuzuar të heqë dorë nga pushteti.