fbpx

Maduro falënderon ushtrinë që mposhti ‘grushtin e shtetit’

Presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro ka lavdëruar forcat e armatosura që i qëndruan besnik atij duke mposhtur një “grusht shteti” të udhëhequr nga SHBA dhe udhëheqësi i opozitës Juan Guaido.

Gjatë një tubimi, Maduro fajësoi gjithashtu shkurtimet e mëdha të pushtetit të Venezuelës mbi “sulmet kibernetike” nga opozita.

Vërejtjet e tij erdhën gjatë një dite protestash në vend nga grupet pro-qeveritare dhe opozitare.

Në kryeqytetin Caracas, disa përkrahës të Guaidó u përplasën me policinë.

Maduro ka ruajtur mbështetjen e aleatëve ushtarakë dhe të ngushtë, duke përfshirë Rusinë dhe Kinën që kur Guaidó u shpall president i përkohshëm më 23 janar./Ora/