fbpx

Opozita franceze akuzon ministrin e Brendshëm për keqmenaxhimin e protestës së jelekverdhëve

Udhëheqësit e opozitës akuzuan ministrin e brendshëm francez Christophe Castaner, një aleat i presidentit Emmanuel Macron, për paaftësi, pasi tha të martën se nuk ishte në dijeni të vendimeve të policisë të marra gjatë trazirave në Champs Elysees.
Kryeministri Edouard Philippe shkarkoi të hënën shefin e policisë së Parisit, Michel Delpuech dhe dy zyrtarë të tjerë, shefi i shtabit të tij Pierre Gaudin dhe Frederic Dupuch nga forcat e policisë lokale, tha një burim policor të martën.

Por politikanët kanë ngritur presion mbi Castaner, i cili ka qenë në punë për pesë muaj. Ai u thirr në parlament të martën, përpara një pritje të pritshme nga ligjvënësit.

“Shefi i policisë së Parisit është vetëm një djalosh që duhej të mbulonte paaftësinë e hapur të Castaner”, tha në Twitter Jordan Bardella, kandidati i ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, për zgjedhjet evropiane.

Castaner u përball me kritika nga politikanët e opozitës pasi një video e tij duke kërcyer në një klub nate në Paris, në natën e dhunës, u shfaq në mediat franceze.