fbpx

Sulmues të Brazilit gjuajnë me armë në karvanin që po mbante karburant bërthamor

Persona të armatosur në Brazil, kanë sulmuar një konvoj të kamionëve që mbajnë karburant uraniumi në një central bërthamor pranë qytetit brazilian të Rio de Janeiro, thonë policia.

Konvoji u sulmua pasi doli nga një komunitet i kontrolluar nga trafikantët e drogës në Angra dos Reis, një qytet turistik 145km nga Rio.

Policia e shoqërimit të konvojit u përgjigj dhe një ndjekje me armë. Askush nuk u plagos ose nuk u arrestua.

Konvoji arriti fabrikën Angra 2 në mënyrë të sigurt 20 minuta pas sulmit, njofton Klan Kosova.

Sulmi në autostradën Rio-Santos është i fundit në një seri incidentesh të dhunshme në një zonë të njohur me vizitorët.