fbpx

Uthulla e mollës ndihmon në 10 probleme shëndetësore të femrave

Kolesteroli i lartë ndikon te gratë pas menopauzës, pas së cilës ekziston rreziku i sëmundjes së zemrës.

Përveç trajtimit të akneve dhe lehtësimit të dhimbjeve në artriti, uthulla e mollës ka shumë efekte të tjera pozitive në shëndetin e femrës.

Dhe për të siguruar që ju të merrni maksimumin nga ajo, kërkoni për uthull të papërpunuar, e cila përmban ende në vete baktere dhe enzime të mira.

Një uthulle e tillë bëhet në dy faza; në të parën përdoren mollët që kanë arritur tashmë fermentimin, fermentojnë sheqernat dhe i shndërrojnë ato në alkool.

Faza e dytë është shtimi i baktereve në tretësirë alkoolike, e cila përshpejton fermentimin e alkoolit dhe procesin e konvertimit në acid acetik, i cili është një nga përbërësit kryesorë të kësaj uthulle.

Uthulla e mollës ndihmon femrat në trajtimin e këtyre dhjetë problemeve shëndetësore:

1. Shëron aknet

2. Zbut dhimbjen tek artriti

3. Ndihmon në humbje peshe

4. Ndihmon te sindroma ovarian policistike

5. Redukton kolesterolin

6. Kontrollon pjesën e sheqerit në gjak

7. Zbut simptomat e menopauzës

8. Zbut kruajtjen në inflamacionin vagjinal

9. Zvogëlon simptomat e PMS

10. Ndihmon të mbani flokët tuaj të shëndetshme dhe të shkëlqyera